sadsad x
asdasd
38° 30° Çiftliği projesi WAF'tan Ödülle Döndü!

38° 30° Çiftliği projesi WAF'tan Ödülle Döndü!

27 Mart 2022

Ege Bölgesi şehirlerinden Afyonkarahisar’da bulunan Slash Architect ve Arkizon mimarlık tarafından tasarlanan 38° 30° butik peynir fabrikası, ismini bulunduğu bölgenin koordinatlarından alıyor. Sanat ile tasarımın bütünleşik bir şekilde sunulduğu projenin içerisinde üretim merkezi, tadım merkezi ve çiftlik yapısı bulunuyor. Anıtsal formu ile ilk bakışta dikkatleri üzerine çeken yapı, klasik bir fabrikanın gerektirdiği tüm işlevleri bir peynir müzesi havasında ziyaretçilere sunuyor.

Çağdaş mimarinin eliptik tasarımla iyice vurgulandığı projede, iç mekan ile dış mekan arasında bir bağlantı bulunması amaçlanmıştır. Yapı dairesel formu sayesinde hem iç hem dış olarak algılanabilecek bir iç avlu oluşturulurken, ziyaretçisinin ve personelinin peynir üretiminin 360° gözlemlenebileceği bir deneyim sunar. Yapının iç cephesi bir ekran niteliğindedir ve üretim bandının dışarıdan gözlemlenebilmesine olanak sağlar.

Modern yapısı ile bölgenin dikkatini üzerine çeken ve iF Design Ödüllü projenin tasarım kilit noktalarından eliptik formu takip eden saçak alanında doğal görünümlü brüt beton paneli Hormigon Loft ile Artstone yer almıştır. Yapıda yer alan doğal taş, şeffaf cam ve korten malzemeler ile kurduğu sağlam ilişkiler ile yapının kimliğini güçlendiren Artstone, hafifliği ve kolay uygulanabilirliği ile projeye yapısal ve yönetimsel anlamda katkıda bulunmuştur. Fiberglass yapısı sayesinde esneyerek form alabilen bir malzemeden oluşan duvar panellerinin, yüksek esneme özelliği sayesinde doğal görünümlü brüt betonun pratik ve hafif şekilde projenin saçak alanında uygulanmasına imkan sağlanmıştır. Artstone duvar panelleri, alt sınır olarak, 80 cm çapındaki silindirik alanlarda dahi uygulanabilirliği ile, dinamik ve farklı formlara sahip projelerde, tasarımın başrolünde yer alıyor.

https://artstone.com/web/17-5042-1-1/artstone/haberler-tr/guncel/38-30-ciftligi-projesi-waftan-odulle-dondu

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.